Otyłość brzuszna: przyczyny, ryzyko dla zdrowia i redukowanie. Jak się pozbyć tłuszczu z brzucha?

Otyłość brzuszna: przyczyny, ryzyko dla zdrowia i redukowanie. Jak się pozbyć tłuszczu z brzucha?

Otyłość brzuszna to obecnie problem rosnącej liczby osób na całym świecie. Nasz styl życia oraz zła jakość spożywanej przez nas żywności sprawiają, że musimy zmagać się z nadmierną ilością tłuszczu, który najczęściej odkłada się właśnie w okolicy brzucha. Niestety tak zwana otyłość trzewna może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego należy z nią zdecydowanie walczyć.

Nawigacja w artykule:

  1. Co to jest otyłość brzuszna i dlaczego powinniśmy za wszelką cenę jej unikać?
  2. W jaki sposób rozpoznać konkretny typ otyłości? Badania i pomiary w domu
  3. Jakie są przyczyny otyłości brzusznej i co może wpływać na ryzyko jej wystąpienia?
  4. Dlaczego tłuszcz na brzuchu jest tak groźny dla naszego zdrowia?
  5. Jak pozbyć się otyłości brzusznej? Dieta, poprawa codziennych nawyków, leczenie farmakologiczne oraz badania pod kątem innych chorób

Co to jest otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna to odkładanie się tkanki tłuszczowej w jamie otrzewnej w nadmiernych ilościach. Jest ona nie tylko źródłem wielu kompleksów, ale może mieć również bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Przyczyn tego, że u danej osoby odkłada się właśnie tłuszcz na brzuchu może być wiele. Najczęściej źródłem otyłości tego typu jest zła dieta, brak odpowiedniej ilości ruchu, życie w ciągłym stresie czy nadmierne nadużywanie alkoholu.

Nadwaga brzuszna jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. W obrębie brzucha występują tak naprawdę dwa rodzaje tłuszczu. Pierwszy z nich, podskórny zachowuje się dokładnie tak samo, jak tłuszcz w innych częściach naszego ciała i nie jest szczególnie groźny. Drugi z nich to jednak tłuszcz trzewny, który odkłada się wokół naszych narządów wewnętrznych, takich jak żołądek, wątroba czy jelita. W rezultacie jego nadmiar zwiększa ryzyko rozwinięcia się poważnych schorzeń. Mowa tutaj niestety o całym spektrum jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, udar, a w niektórych przypadkach nawet depresja.

W jaki sposób sprawdzić typ otyłości?

Istnieje kilka metod, dzięki którym można sprawdzić czy naszym problemem jest otyłość brzuszna. Możemy udać się do lekarza na profesjonalne badania w tym kierunku lub samodzielnie ocenić swoją kondycję przy pomocy zwykłej taśmy krawieckiej.

1. Diagnostyka obrazowa

Jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnej pomocy możemy wykonać takie badania jak RTG lub MRI brzucha. Aby je wykonać potrzebujemy jednak skierowania od lekarza i mieć świadomość tego, że jest to spory wydatek.

2. Zmierzenie obwodu brzucha

W zidentyfikowaniu otyłości brzusznej może nam pomóc nasz obwód pasa. Aby go określić należy umieścić taśmę krawiecką wokół najszerszej części brzucha na rozluźnieniu. Pod uwagę bierzemy pomiar wykonany na wydechu.

Trzeba jednak wiedzieć, jakie są kryteria takiego pomiaru i od ilu cm możemy już mówić o tym, że mamy problem. Otyłość brzuszną można stwierdzić, gdy obwód brzucha wynosi:

  • powyżej 102 cm u mężczyzn;
  • powyżej 88 cm u kobiet.

Warto jednak wiedzieć, że ryzyko wystąpienia problemów tego typu rośnie już w sytuacji, gdy obwód brzucha u mężczyzn wynosi 94 cm, a u kobiet 80 cm. Mówimy wówczas o nadwadze.

3. Stosunek talia-pośladki

Aby dokonać tego pomiaru najpierw mierzymy obwód talii na wydechu, ok. 2 cm nad pępkiem. Bardzo często otyłość brzuszną rozpoznaje się, gdy obwód talii wynosi 88 cm i więcej u kobiet oraz 94 cm i więcej u mężczyzn. Aby jednak otrzymać bardziej wiarygodny wynik należy zmierzyć też obwód bioder w najszerszym punkcie, czyli zwykle na kościach biodrowych. Kiedy to zrobimy dzielimy obwód talii przez obwód bioder i otrzymuje określoną wartość.

Kryteria dla kobiet i mężczyzn przedstawione są w poniższej tabelce:

Stosunek talia-pośladki
Kobiety
Mężczyźni
normalna waga
<0,8
0,9
nadwaga
0,8 - 0,84
0,9 - 0,99
otyłość
>0,85
> 1,0

4. Co z pomiarami BMI?

Pomiary BMI są bardzo przydatne w ogólnym określeniu, czy dana osoba ma problem z otyłością. Ich podstawową wadą jest jednak to, że nie dają możliwości sprawdzenia tego, w jaki sposób tłuszcz jest rozdystrybuowany w ciele. Oczywiście otyłość sama w sobie jest problemem, ale w przypadku, gdy martwi nas oponka brzuszna musimy wiedzieć, gdzie dokładnie ten tłuszcz się znajduje.

Mimo wszystko warto jest wykonać pomiar BMI, aby uzyskać pełen obraz naszej sytuacji oraz określić całkowitą ilość tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Musimy pamiętać, że przecież nadmiar każdego typu tłuszczu w organizmie może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Co powoduje otyłość brzuszną? Przyczyny powstawania tłuszczu trzewnego

Jak już wspomniano bezpośrednie przyczyny otyłości brzusznej mogą być różnorodne. Ogólnie jednak, przyrost tkanki tłuszczowej w ciele jest wynikiem pojawienia się zbyt dużej różnicy między tym ile kalorii przyjmujemy i jaką część z nich nasz organizm przetwarza na energię. W skrócie więc przyjmujemy więcej kalorii niż jesteśmy w stanie zużyć.

W przypadku, gdy naszym problemem jest otyłość brzuszna przyczyny, które najczęściej za nią stoją to:

  • nieprawidłowa dieta – mnóstwo osób żywi się obecnie słabej jakości produktami spożywczymi, które mają w sobie nadmiar cukru, mało białka czy błonnika, a przy tym zawierają bardzo dużo pustych kalorii, które nie mogą być przetworzone na energię;
  • brak ćwiczeń i siedzący tryb życia – skutkiem braku odpowiedniej ilości ruchu jest przede wszystkim spowolniony metabolizm. Co więcej, nie jesteśmy też w stanie spalić dodatkowych kalorii, które spożywamy w ciągu dnia;
  • nadużywanie alkoholu – napoje alkoholowe to ogromna ilość pustych kalorii. Dodatkowo od alkoholu zwiększa się też poziom fitoestrogenów w organizmie i wpływa on negatywnie na wątrobę;
  • niedobory snu lub jego słaba jakość – jeśli źle śpimy w naszym organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, który może nie tylko zwiększać nasz apetyt, ale także sprzyjać odkładaniu się tłuszczu właśnie w okolicy brzucha. Kiedy jesteśmy niewyspani zwykle mamy też gorszą siłę woli, aby ograniczyć przekąski czy odbyć trening;
  • stres – otyłość brzuszna może mieć też przyczyny psychiczne, związane chociażby z ciągłą ekspozycją na stres. Napięcie nerwowe również podnosi poziom kortyzolu, dlatego u wielu osób rozpoznawana jest otyłość brzuszna wywołana stresem;
  • zaburzenia hormonalne – przyczyny hormonalne równie często odpowiadają za odkładający się u nas tłuszcz brzuszny. Hormony wpływają na odczuwany przez nas apetyt, działanie metabolizmu oraz na funkcje odkładnia tłuszczu. Duże problemy mają chociażby osoby, u których nieprawidłowo działa tarczyca. Zwłaszcza, gdy jest to niedoczynności tarczycy otyłość brzuszna jest częsta, ale występuje ona też chociażby przy Hashimoto. Co więcej, otyłość brzuszna hormonalna może wynikać z przechodzenia przez kobietę menopauzy albo z choroby Cushinga;
  • niektóre choroby genetyczne – choć rzadko zdarza się, że otyły brzuch to skutek występowania u danej osoby chorób genetycznych, w niektórych przypadkach może być ona objawem np. zespołu Cohena lub zespołu Pradera-Williego.

Jak tłuszcz na brzuchu może zagrażać naszemu zdrowiu?

Otyłość brzuszna i związane z nią otłuszczenie narządów wewnętrznych może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą one wiązać się z naszym układem krążenia i płodnością, ale także zwiększać ryzyko rozwinięcia się cukrzycy albo nawet raka. Dlatego jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, iż naszym problemem jest otyłość brzuszna, objawy świadczące o wymienionych poniżej schorzeniach powinny wzbudzić nasz natychmiastowy niepokój.

1. Większe prawdopodobieństwo chorób serca

Trzeba wyraźnie podkreślić, iż istnieje silna korelacja pomiędzy otyłością a wzrostem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Odkładający się w naszym ciele tłuszcz wpływa bowiem bardzo negatywnie na działanie całego układu krążeniowego, czego efektem może być zespół metaboliczny.

U osób otyłych bardzo często zwiększa się poziom złego cholesterolu a spada ilość tego dobrego, co może prowadzić do zwężenia się światła żył. Efektem tego jest natomiast podwyższenie się ciśnienia krwi. Otyłość powoduje, że organizm potrzebuje większej ilości krwi do właściwego rozprowadzenia wszystkich substancji odżywczych i tlenu. Dodatkowo naczynia krwionośne muszą mocniej się kurczyć, aby móc w ogóle je przetransportować. Konsekwencją jest więc nadciśnienie, które grozi powiększeniem się lewej komory serca, zwiększając ryzyko jego niewydolności oraz zawału serca.

Otyłość w wielu przypadkach doprowadza też do rozwoju cukrzycy, o czym więcej w dalszej części artykułu. A choroba ta jest mocno skorelowana z ryzykiem rozwoju chorób serca.

Tkanka tłuszczowa gromadząca się w obszarze brzucha ma zdolność do rozszerzania się i wytwarzania prozapalnych cytokin. A te z kolei wpływają negatywnie na pracę serca, upośledzając jego funkcje skurczową i rozkurczową. Efektem takiej dysfunkcji jest tworzenie się płytek miażdżycowych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa też na zmianę składu ciała. W rezultacie dochodzi do zaburzenia przepływu krwi i następnie do negatywnych zmian w obrębie struktury serca.

Nadciśnienie krwi, zbyt duża ilość złego cholesterolu, a do tego podwyższony poziom cukru we krwi. Wszystko to może zaburzać prawidłowe działanie układu krążenia. W sytuacji, gdy dojdzie do zablokowania dopływu krwi do mózgu lub kiedy skrzep krwi zablokuje tętnicę czy pęknie naczynie krwionośne w mózgu, osoba z otyłością może doznać udaru albo zawału serca, czego konsekwencją może być nawet śmierć.

2. Ryzyko cukrzycy typu 2

Tłuszcz wisceralny, czyli ten gromadzący się wokół brzucha, szczególnie aktywnie wydziela adipokiny (im więcej tłuszczy, tym większa jest ich produkcja). Są to hormony tkanki tłuszczowej, które zaburzają tolerancję glukozy w organizmie.

Otyłość prowadzi też do insulinoodporności, która jest jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za rozwój cukrzycy. O insulinoodporności mówimy w sytuacji, gdy komórki nie reagują prawidłowo na insulinę i występują trudności z pobraniem glukozy z krwi. Wówczas trzustka zaczyna produkować większe ilości insuliny, aby ułatwić tym samym proces pobierania glukozy.

3. Obniżenie płodności

Otyłość brzuszna u kobiet i mężczyzn prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Te natomiast mogą negatywnie wpływać na naszą płodność.

Wahania poziomu hormonów spowodowane otyłością sprawiają, że u kobiet zaburzony zostaje cykl menstruacyjny, który staje się nieregularny. To z kolei wpływa bezpośrednio na płodność. Istnieje również ryzyko zatrzymania jajeczkowania lub osłabienia jakości wytwarzanych komórek jajowych.

Jeśli chodzi o płodność w przypadku osób otyłych skutki u mężczyzn mogą dotyczyć między innymi ograniczenia ilości plemników lub całkowitego zatrzymania procesu ich wytwarzania. Jeśli w związku ze zbyt dużą masą ciała dodatkowo rozwinie się cukrzyca, choroba ta może również negatywnie wpływać na płodność. Otyłość brzuszna u mężczyzn wiąże się z odkładaniem się tkanki tłuszczowej zarówno w okolicy brzucha, jak i moszny przez co niebezpiecznie wzrasta jej temperatura. Panowie mogą też zmagać się z obniżonym libido oraz zaburzeniami erekcji.

4. Zagrożenie zachorowania na astmę

Nadmiar tkanki tłuszczowej wokół brzucha może wpływać na zwężenie się płuc, co utrudnia oddychanie. Osoby otyłe oddychają więc z większą intensywnością, ale jednocześnie wdychają mniej tlenu, co może zwiększać ryzyko rozwoju astmy. Dodatkowo tłuszcz wytwarza substancje zapalne, które mogą zaburzać prawidłową pracę płuc.

Otyłość może też powodować podwyższenie poziomu cholesterolu LDL oraz rozwój cukrzycy, które w sposób pośredni także wpływają na wzrost ryzyka astmy.

5. Zwiększone ryzyko raka

U osób otyłych obserwuje się zwiększoną ilość fibroplastów-2 i FGF2. Zwłaszcza te drugie zdają się stymulować do mutowania niektóre komórki, które są na nie podatne. Dodatkowo otyłość centralna sprzyja rozwojowi stanów zapalnych w tym obszarze. Komórki trzewne mają spore rozmiary i jest ich po prostu dużo. Nadmiar tłuszczu sprawia jednak, że zmniejsza się w nich miejsce na tlen, którego niska zawartość wywołuje stany zapalne. Z kolei długotrwałe stany zapalne mogą prowadzić do uszkadzania komórek ciała i zwiększać tym samym ryzyko rozwoju nowotworu.

Co więcej, komórki tłuszczowe mogą też stymulować procesy regulujące wzrost istniejących już komórek nowotworowych. Mniejsza ilość androgenów i adiponektyny, podwyższony poziom insuliny we krwi, a także niższe stężenie testosteronu – wszystko to może stymulować wzrost agresywnych form raka prostaty. Dodatkowo większa ilość insuliny we krwi może podnosić też poziom estrogenów w organizmie, które z kolei zwiększają produkcję komórek i napędzają rozwój niektórych rodzajów nowotworu (np. raka piersi).

Wszystkie wymienione powyżej czynniki wpływają na to w jaki sposób i jak często komórki w naszym ciele dzielą się, rozmnażają i umierają. A im więcej takich podziałów, tym bardziej wzrasta ryzyko, iż proces ten przebiegnie nieprawidłowo.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej? Dieta, ćwiczenia, poprawa stylu życia i leczenie farmakologiczne

Oczywiście niezwykle ważna jest profilaktyka otyłości, którą powinno się wpajać już od najmłodszych lat. Jeśli jednak ten problem już nas dopadł musimy z nim walczyć. Otyłości brzusznej możemy się pozbyć w każdym wieku, również po 40. czy 50. roku życia. Jak już wiemy ,wręcz zalecane jest to zrobić ze względów zdrowotnych. Budowa naszego ciała sprawia, że redukowanie tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha może trwać nieco dłużej. Jednak powinniśmy cierpliwie pracować i obserwować stopniowo pojawiające się efekty naszego wysiłku. Po wsparcie możemy się udać do dietetyka. Specjalista jasno powie nam co jeść, a czego nie jeść, aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w naszym ciele. Ale sami również możemy zredukować swoją wagę, wprowadzając do swojej codzienności pewne zdrowe zmiany. Jeśli zatem naszym problemem jest otyłość brzuszna, jak się pozbyć tego problemu w skuteczny sposób?

1. Dieta na otyłość brzuszną

Nie tylko u osób, u których występuje otyłość brzuszna dieta w ogromnym stopniu wpływa na wagę. W przypadku każdej osoby codzienny jadłospis składający się z odpowiednich produktów pomaga prawidłowo funkcjonować całemu naszemu ciału i regulować metabolizm. Jeśli udamy się do specjalisty podpowie nam jaka dieta pozwoli zredukować tkankę tłuszczową w skuteczny sposób. Sami również możemy zadbać o to, aby spożywać odpowiednią ilość kalorii oraz dostarczać naszemu organizmowi składników, których potrzebuje.

Odchudzanie oraz dieta na otyłość brzuszną wcale nie muszą być skomplikowane i męczące. Należy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach, takich jak:

  • liczenie kalorii – od swojego zapotrzebowania kalorycznego należy odjąć ok. 200-500 kalorii. Musimy starać się zachować kontrolę nad tym ile kalorii przyjmujemy, bo tylko to pozwoli nam radykalnie wpłynąć na wagę ciała;
  • dodanie większej ilości zdrowych tłuszczów – chodzi tu o tłuszcze nienasycone, m.in. omega-3, które znajdziemy np. w tłustych rybach morskich, orzechach, nasionach i awokado;
  • zwiększanie ilości błonnika – składnik ten reguluje perystaltykę jelit, ale także daje nam uczucie sytości na dłużej i zmniejsza apetyt;
  • jedzenie większej ilości różnokolorowych warzyw – dostarczają nam one mnóstwo witamin i składników odżywczych. Mogą do tego przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej, pobudzają metabolizm i hamują uczucie głodu;
  • nawadnianie organizmu – wypijając szklankę wody na 30 minut przed posiłkiem szybciej poczujemy uczucie sytości. Ale wypijanie odpowiednio dużych ilości wody pozwala też  przyspieszyć metabolizm;
  • regularne, najlepiej stałe godziny posiłków – długie przerwy między posiłkami sprawiają, że metabolizm naszego organizmu zwalnia. Najlepiej jest zatem zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia w odstępach po 3-4 godziny;
  • zmniejszenie porcji na rzecz częstotliwość – mniejsze posiłki są łatwiej przyswajane przez nasze ciało i szybciej przez nie trawione. Natomiast nadmiar pokarmu z dużych porcji jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej.

Czego unikać, aby odchudzanie z brzucha było łatwiejsze?

Wiemy już jakimi cechami powinna się charakteryzować dieta bez efektu jojo. Warto jednak również wiedzieć, co działa niekorzystnie na proces odchudzania. Jeśli więc występuje u nas otyłość brzuszna czego unikać w trakcie walki z nią? Ważne jest przede wszystkim:

  • unikanie produktów słodzonych cukrem – chodzi tu przede wszystkim o słodkie napoje i przekąski, takie jak batoniki czy ciastka, ale też inne produkty zawierające duże ilości cukru;
  • unikanie produktów smażonych na głębokim tłuszczu – podczas smażenia potrawy wchłaniają dodatkowe ilości tłuszczu i stają się jeszcze bardziej kaloryczne;
  • zrezygnowanie z produktów z białej mąki – jest ona wyłącznie wypełniaczem pozbawionym składników odżywczych, który nasz organizm trawi z dużą trudnością;
  • zaprzestanie objadania się na noc – przed snem nasz organizm nieco zwalnia, w tym również proces przemiany materii przebiega wolniej. Obfity posiłek jest trawiony znacznie dłużej, a jego nadmiar odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej;
  • ograniczenie czerwonego, tłustego mięsa – tego typu produkty są ciężkostrawne, przez co organizm może magazynować tłuszcz;
  • unikanie jedzenia w leżeniu – leżąc wygodnie na kanapie z reguły podjadamy niezdrowe przekąski. W tej pozycji jednak organizm ma również większe problemy z trawieniem.

2. Trening na otyłość brzuszną – ćwiczenia aerobowe i siłowe

Jeśli zastanawiasz się co na otyłość brzuszną przyniesie dobre efekty to aktywność fizyczna powinna być jednym z priorytetów. Regularny ruch w najróżniejszych formach sprawia, że spalamy więcej kalorii, a do tego przyspiesza nasz metabolizm. Pamiętajmy przy tym, że tłuszcz nie jest spalany miejscowo, a więc będzie znikał z całego ciała, dlatego nie powinniśmy się koncentrować jedynie na ciągłym powtarzaniu standardowych brzuszków. Wykonując systematycznie odpowiednie ćwiczenia na otyłość brzuszną zwiększymy swoją masę mięśniową, a więcej mięśni to większa liczba spalanych kalorii również podczas spoczynku. Aktywność fizyczna pozwala też obniżyć poziom cukru we krwi, a do tego po prostu poprawia nam samopoczucie.

Jak wykonywać ćwiczenia aerobowe?

Jednym ze sposobów na to jak spalić tłuszcz z brzucha i pozostałych części ciała jest wykonywanie ćwiczeń aerobowych. Są to ćwiczenia podnoszące tętno, które wyraźnie poprawiają nasz metabolizm. Trening tego typu może obejmować bieganie, szybkie chodzenie, taniec, jazdę na rowerze czy pływanie. Zaleca się wykonywanie takich ćwiczeń przez 150 minut w tygodniu, aby pierwsze efekty zauważyć już po 3 tygodniach. Ta forma ćwiczeń jest najczęściej stosowana przez osoby z nadwagą.

Jeśli dotyczy nas otyłość brzuszna ćwiczenia typu HIIT będą z kolei najskuteczniejszą formą treningu wydolnościowego. Mają one już wyższą intensywność, a zatem lepiej spalają kalorie redukując w rezultacie tkankę tłuszczową na brzuchu. Trwają one z reguły dość krótko, po 10-15 minut, dlatego będą dobrym rozwiązaniem dla osób narzekających na brak czasu i tych z gorszą motywacją.

Dlaczego warto uwzględnić również trening siłowy?

Inny rodzaj treningu, który również jest polecany, gdy problemem jest otyłość brzuszna – ćwiczenia siłowe. Pozwalają one zbudować masę mięśniową, a jak już wiemy więcej mięśni pozwala spalać więcej kalorii w spoczynku. Poprzez nadbudowę i regenerację mięśni trening siłowy podnosi też temperaturę ciała oraz przyspiesza metabolizm. Przy ćwiczeniach siłowych powstaje tzw. dług tlenowy, gdy mięśnie zużywają więcej tlenu niż są w stanie pobrać. W efekcie powstaje kwas mlekowy, który ciało rozkłada właśnie poprzez podkręcenie przemiany materii. Trening tego typu jest też dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy u szczupłej osoby tłuszcz gromadzi się właśnie w okolicy brzucha i w boczkach (tzw. postura skinny fat).

Pamiętajmy, że nie musimy zaczynać od bardzo intensywnych treningów. Najważniejsze jest to, aby ruszać się regularnie oraz wpoić sobie nawyk podejmowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej każdego dnia.

3. Zrezygnowanie z alkoholu

Bardzo dobry sposób na otyłość brzuszną to również odstawienie lub przynajmniej ograniczenie alkoholu. Nawet jego małe ilości wypijane każdego dnia mogą mieć poważne konsekwencje. Alkohol jest w bardzo prosty sposób przetwarzany przez organizm na energię. Kiedy więc mu go dostarczamy, przestaje zużywać węglowodany i tłuszcze. Natomiast nadmiar energii magazynuje w formie tłuszczu, zwłaszcza w obrębie brzucha.  Alkohol to również mnóstwo pustych kalorii. 1 g alkoholu ma ich 2 razy więcej niż 1 g węglowodanów. Do tego trzeba pamiętać, że podczas picia zwykle wzmaga się też apetyt. Decydując się na odchudzanie powinniśmy całkowicie zrezygnować z alkoholu. Jeżeli jednak nie chcemy tego robić, to powinniśmy kupować go mniej lub wypijać lepszej jakości alkohol w mniejszych ilościach.

Jeśli dotknęła nas otyłość brzuszna alkoholowa pamiętajmy, że nadmierne upijanie się lepiej jest zamienić chociażby na lampkę czerwonego wina do obiadu. Nie tylko wspomoże ono proces trawienia posiłku, ale również zmniejszy ryzyko chorób serca. Wystarczy, że zaczniemy wliczać alkohol w nasz codzienny bilans kaloryczny, a szybko przekonamy się ile przyjmujemy wówczas zbędnych kalorii.

4. Poprawa ilości i jakości snu

Może trudno w to uwierzyć, ale otyłość wisceralna może być również spowodowana naszymi problemami ze snem. Brak odpowiedniej ilości snu każdej nocy podnosi poziom kortyzolu, który wpływa na zwiększone łaknienie, zwłaszcza na słodycze. Konsekwencją ich spożywania jest natomiast wzrost poziomu insuliny. Takie warunki są wręcz idealne do tego, aby tłuszcz swobodnie odkładał się w naszym organizmie. Dodatkową konsekwencją problemów ze snem może być też cukrzyca.

A zatem co robić, aby poprawić jakość naszego wypoczynku nocą? Podstawa to wygodny materac i poduszka, ale zadbajmy też o to, by nasza sypialnia była dobrze zaciemniona. Pilnujmy też, aby w miarę możliwości chodzić spać codziennie o tej samej godzinie i unikajmy wypijania dużych ilości wody na noc, by nie wstawać często do toalety.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje ok. 7-9 godzin snu, aby się dobrze zregenerować. Oczywiście chodzi tu o wypoczynek każdej nocy, dlatego należy unikać sytuacji, gdy śpimy po 2-3 godziny w tygodniu, a następnie odsypiamy braki po 12 godzin w weekend.

5. Ograniczenie stresu

Kiedy się stresujemy nasz organizm wchodzi w tryb przetrwania, chroniąc się tym samym przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Wydzielany jest wówczas wspomniany już kortyzol, który często nazywany jest hormonem stresu. Jego nadmiar sprzyja odkładaniu się tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha, ale powoduje też spowolnienie metabolizmu oraz wzrost łaknienia i uczucia głodu.

Jest to mechanizm obronny organizmu. W ten sposób, dostając od nas sygnał w postaci stresu ciało przygotowuje się na możliwe niedobory energii, których w rzeczywistości nie ma. Przyjmujemy więc niepotrzebne kalorie i tyjemy właśnie z powodu napięcia nerwowego, zwłaszcza gdy towarzyszy nam ono przez dłuższy czas.

6. Leczenie farmakologiczne – sproszkowane suplementy i tabletki na otyłość brzuszną

Musimy pamiętać, że u osób, u których problemem jest otyłość brzuszna leczenie farmakologiczne nie zastąpi zbilansowanej diety oraz systematycznych ćwiczeń. Odpowiednie tabletki, zioła czy suplementy mogą jednak wspomóc proces redukowania tkanki tłuszczowej. W zależności od tego, jakie składniki zostały zastosowane lek na otyłość brzuszną może zmniejszać łaknienie, przyspieszać metabolizm lub wpływać na temperaturę ciała.

Niestety trzeba jasno stwierdzić, że nie wszystkie tabletki na otyłość brzuszną są w pełni skuteczne. Wiele dostępnych w sprzedaży preparatów wykazuje słabe działa lub wręcz całkowity jego brak. Kupując więc takie produkty upewnijmy się, że zawierają one więcej niż jeden składnik aktywny. Warto też wiedzieć, że niektóre tego typu substancje wykazują większą skuteczność od innych. Jeśli więc martwi nas otyłość brzuszna, leki warte uwagi powinny zawierać na przykład:

  • ekstrakt z zielonej herbaty – substancja ta redukuje stres oksydacyjny, a przy tym sprawia, że więcej kalorii zmienia się w ciepło i przyspiesza metabolizm tłuszczu;
  • kofeina – wpływa na przyspieszenie metabolizmu i co bardzo ważne wspomaga metabolizm tłuszczu;
  • chrom – kliniczne testy wskazują na istotne zmniejszenie masy ciała u osób stosując regularnie chrom. Dzięki niemu organizm lepiej wykorzystuje również insulinę, ale chrom jest też ważnym elementem procesu przekształcania jedzenia w energię.

Więcej na ten temat -> Przebadane tabletki na odchudzanie i suplementy odchudzające w 2021!

Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób próbujących zredukować tkankę tłuszczową i jednocześnie zbudować mięśnie są suplementy w proszku, z których można przygotować specjalny koktajl. Przede wszystkim obniżają one poziom greliny, która jest hormonem głodu. Do tego są w stanie przyspieszyć metabolizm, gdyż ich spalanie wymaga wykorzystania dużej ilości kalorii.

7. Przebadaj się pod kątem chorób

Jeśli mimo podjęcia działań, których efektem miała być częściowa lub całkowita likwidacja otyłości brzusznej wciąż nie widzimy żadnych efektów, warto wykonać dokładniejsze badania. Może się bowiem okazać, że nadmiar tkanki tłuszczowej jest spowodowany różnymi chorobami lub zaburzeniami. Mogą być to na przykład choroby genetyczne lub problemy z tarczycą.

Jeśli wyniki badań wskażą na istnienie takich schorzeń należy podjąć odpowiednie leczenie, które zwykle jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Może ono przyjąć formę na przykład farmakoterapii.

Podsumowanie

Każdy z nas chciałby poznać sposób na to, jak szybko pozbyć się otyłości brzusznej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że odchudzanie jest długim procesem, ale warto poczekać na jego efekty, które mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Niezależnie od tego czy dotyka nas otyłość brzuszna po 50. czy 60. roku życia albo w bardzo młodym wieku, musimy zawalczyć o zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− seven = 1