Czy ocet jabłkowy na odchudzanie pomoże mi schudnąć?

Czy ocet jabłkowy na odchudzanie to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się, czy stosowany przez nie ocet jabłkowy na odchudzanie skutecznie przyspieszy ten proces. Jak pokazują wyniki wstępnych badań, takie działanie tego znanego od wieków produktu jest możliwe. W jaki sposób powstaje zatem ten szczególny napój i jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Nawigacja w artykule:

  1. Czym tak w ogóle jest ocet z jabłek?
  2. Jak działa ocet jabłkowy? Właściwości odchudzające i działanie na utratę kilogramów
  3. Jak prawidłowo pić ocet jabłkowy, żeby rzeczywiście schudnąć?
  4. Skutki uboczne i przeciwwskazania
  5. Czy samo picie octu jabłkowego wystarczy, aby schudnąć?

Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to jedna z odmian wodnego roztworu kwasu octowego. Powstaje on w wyniku procesu fermentacji jabłek, do których dodawane są drożdże. Pod ich wpływem cukier zawarty w owocach jest zmieniany w alkohol. W dalszym etapie bakterie fermentują alkohol w wodny roztwór kwasu octowego.

Ocet jabłkowy składa się z wody, kwasu jabłkowego i kwasu octowego oraz zawiera on też witaminy, minerały, enzymy, pektyny, aminokwasy i związki polifenolowe. Jest on dość mętny, ma żółto-brązowo barwę i bardzo charakterystyczny kwaskowato-octowy smak oraz zapach jabłek.

1 łyżka octu jabłkowego ma tylko ok. 3 kalorii. Dlatego jego zastosowanie w odchudzaniu wydaje się być racjonalnym krokiem, biorąc pod uwagę przypisywane mu właściwości wspomagające gubienie zbędnych kilogramów.

Jak działa ocet jabłkowy? Właściwości na odchudzanie są całkiem obiecujące

Od kilku dobrych lat wśród specjalistów toczy się dyskusja dotycząca tego, czy ocet jabłkowy odchudza. Choć produkt ten wymaga przeprowadzenia dalszych badań, ich dotychczasowe wyniki wskazują na to, że gdy będziemy regularnie spożywać ocet jabłkowy właściwości odchudzające faktycznie mogą stać się zauważalne. Chodzi tu między innymi o ograniczenie odkładania się tkanki tłuszczowej w ciele, jej szybszą utratę, podkręcenie metabolizmu, czy też zmniejszenie apetytu. A zatem jak dokładnie działa ocet jabłkowy w kontekście odchudzania?

1. Może wpływać na utratę tkanki tłuszczowej i zapobiegać jej odkładaniu

Badania wskazują na to, że kuracja octem jabłkowym może wpływać na redukcję poziomu złego cholesterolu we krwi [1]. Oddziałuje on też hamująco na proces lipogenezy, czyli magazynowania tłuszczu. Wydaje się, że spożywany przez nas ocet może blokować zdolność niektórych enzymów do wytwarzania i gromadzenia kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej. Jeśli więc będziemy spożywać regularnie ocet jabłkowy, odchudzanie może przebiegać sprawniej.

Dodatkowo, ocet jabłkowy stymuluje też utlenianie kwasów tłuszczowych poprzez pobudzenie do działania odpowiedzialnych za to bakterii jelitowych. To z kolei ogranicza nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Kwas octowy natomiast reguluje metabolizm tłuszczów i zwiększa tym samym tempo ich spalania.

2. Może zwiększać uczucie sytości i ograniczać spożywanie kalorii

Kolejne badania, których obiektem był ocet jabłkowy, zdają się potwierdzać, że uzupełnienie posiłku o ten składnik ogranicza reakcję glukozy i insuliny we krwi po jego spożyciu [2]. Zatem u osób wypijających ocet jabłkowy, efekty te wpływały również na ogólną ocenę sytości po posiłku.

Dość istotne jest to, że kwas octowy rozpuszcza się w octanie. To właśnie tą substancję łączy się z hamowanie działania tego obszaru mózgu, który odpowiada za nasz apetyt.

U osób, które stosują ocet na odchudzanie zwiększa się uczucie sytości. To natomiast wpływa na zmniejszenie się ilości spożywanych kalorii. Wyniki badań wskazują, że dziennie może to być o ok. 200-275 kcal mniej. Dodatkowo, ocet jabłkowy spowalnia też proces trawienia skrobi, co z kolei wydłuża opróżnianie się żołądka i tym samym na dłużej utrzymuje się uczucie sytości [3].

3. Pomaga zmniejszać łaknienie na cukier i regulować poziom insuliny

W badaniu obejmującym pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 stwierdzono, że picie octu jabłkowego na czczo zmniejsza poziom cukru we krwi. Co więcej, jego spożywanie może też usprawnić wchłanianie cukru oraz zwiększać wrażliwość organizmu na insulinę [4].

U osób, które wypijają ocet jabłkowy na czczo może się także poprawić zdolność wątroby i mięśni do pobierania cukru z krwi. Wydaje się też, że zmniejsza on tzw. “kryzys energetyczny” po zjedzeniu dużej ilości cukrów, spowalniając dostawanie się cukru do krwiobiegu [5]. Niektóre osoby, które dotyka taki kryzys i w związku z tym odczuwają potrzebę spożycia cukru, wypijają więc mieszankę wody z octem jabłkowym.

4. Pomaga aktywować metabolizm i zmniejszyć ogólną masę ciała

Badanie przeprowadzone na otyłych ochotnikach pokazało, że dodanie do posiłków 15-30 ml octu jabłkowego dziennie wpłynęło na redukcję ich wagi. Po 12 tygodniach uczestnicy badania schudli przeciętnie 1-2 kg. Choć nie jest to imponująca różnica, dzięki której można szybko wyjść z otyłości, to jednak istotne jest to, że takie zmiany nastąpiły wyłącznie dzięki wypijaniu przez badanych 2 łyżek octu każdego dnia [6]. Można więc w jakimś stopniu uznać, że wystarczy regularnie spożywać ocet jabłkowy, a odchudzanie stanie się łatwiejsze.

Wydaje się też, że ocet jabłkowy do picia może wpływać na blokowanie działania enzymów, które odpowiadają za trawienie skrobi. Teoretycznie więc w pewnym stopniu może on też ograniczać ilość kalorii, które z nich wchłaniamy, co jest istotne przy odchudzaniu. Niestety nie ma jednak jeszcze żadnych badań, które mogłyby nam powiedzieć, ile tych kalorii faktycznie unikamy.

Co ważne, woda z octem jabłkowym może być wypijana przed posiłkiem lub po nim. Przyspiesza on bowiem wchłanianie składników odżywczych z pokarmu, takich jak witamina B6, wapń czy kwas foliowy. Wydaje się też, że w pewnym stopniu działa on jak probiotyk, przez co może łagodzić bóle żołądka wynikające z trawienia ciężkostrawnych potrwa. Co więcej, woda z octem jabłkowym może też zmniejszać uczucie wzdęcia, zwłaszcza u osób z wrażliwym żołądkiem.

Jak pić ocet jabłkowy, żeby schudnąć? Stosować możemy go na 2 sposoby

Wiemy już, że produkt ten może stanowić naprawdę dobry przepis na odchudzanie. Pozostaje zatem pytanie jak stosować ocet jabłkowy i ile pić go, aby przyniósł najlepsze rezultaty. Zgodnie z wynikami badań, najlepiej jest spożywać ok. 15-30 ml octu dziennie (1-2 łyżki stołowe) po zmieszaniu go z wodą. Co więcej, można wypijać ocet jabłkowy na czczo, jak i po jedzeniu, w zależności od naszych preferencji.

Przygotowanie takiej mikstury jest proste. Wystarczy nam szklanka wody, do której następnie dodajemy 1-2 łyżki stołowe octu jabłkowego. Całość dokładnie mieszamy i wypijamy tak przygotowany napój 1-2 razy dziennie. Niektórzy spożywają ocet jabłkowy rano i wieczorem, ale można też stosować go w ciągu dnia, np. przed dużym posiłkiem.

Natomiast jeśli nie lubimy smaku wody zawierającej ocet jabłkowy, jak stosować ten produkt? Na szczęście dla osób, które chcą skorzystać z właściwości jakie posiada ocet jabłkowy, picie go nie jest jedynym sposobem na jego spożywanie. Produkt ten można też traktować jako dodatek do sałatek, po zmieszaniu go na przykład z oliwą z oliwek czy jogurtem. Można go też dodawać do innych potraw, jeśli uznamy, że będzie dobrze współgrał z ich smakiem.

Działanie octu jabłkowego opiera się głównie na jego specyficznej kwasowości. Nie powinniśmy go więc mieszać ze składnikami, które będą ją w dużym stopniu neutralizować. Pamiętajmy też, że spożywając regularnie ocet jabłkowy, dawkowanie jest niezwykle ważne. Nie można przesadzać z jego ilością, gdyż nie pozostaje to obojętne dla naszego organizmu

Jakie są możliwe skutki uboczne jego stosowania?

Opisany powyżej sposób stosowanie tego produktu jest uznany za zupełnie bezpieczny dla naszego zdrowia. Nie ma co prawda konkretnych wytycznych dla osób stosujących ocet jabłkowy, jak długo pić mikstury go zawierające. Jeśli jednak można mówić o skutkach ubocznych jego spożywania, dotyczą one głównie wieloletniego przyjmowania, przedawkowania lub niewłaściwego stosowania octu jabłkowego.

Jak każdy inny produkt również ocet jabłkowy ma swoje wady. Wśród nich należy wymienić to, że:

  • powinniśmy go rozcieńczać – zbyt częste picie octu jabłkowego bez rozcieńczania może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów, a także do podrażnienia lub nawet poparzenia jamy ustnej i języka;
  • może wpływać na poziom insuliny – w związku z tym, osoby cierpiące na cukrzycę powinny podchodzić do stosowania octu jabłkowego dość ostrożnie, gdyż może być dla nich nie do końca bezpieczny;
  • może obniżać poziom potasu – takie działanie może wykazywać sam ocet, ale w niektórych przypadkach wynika ono również z interakcji z niektórymi lekami, które mają obniżać poziom tego pierwiastka [7]. W efekcie u osób spożywających duże ilości octu jabłkowego może on znacząco spaść.

Jeśli po spożyciu octu jabłkowego wystąpią u nas jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, takie jak refluks lub nudności, należy przestać go stosować i skonsultować się z lekarzem.

Czy samo picie octu wystarczy, aby stracić zbędne kilogramy?

Niestety, samo picie wody z octem jabłkowym nie skończy się spektakularnym schudnięciem. Powinien być to tylko jeden z elementów całego procesu gubienia nadmiaru kilogramów. Jego podstawą jest jednak zbilansowana dieta, zapewnienie sobie deficytu kalorycznego oraz zwiększenie ilości ruchu na co dzień. Bez tego wszystkiego odchudzanie octem jabłkowym nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Podsumowanie

Coraz więcej mówi się o potencjale, jaki ma ocet jabłkowy na odchudzanie, opinie lekarzy bywają jednak zróżnicowane. Ale jeśli uświadomimy sobie tylko, że przez samo jego stosowanie nie osiągniemy sukcesu, może być to wartościowy element naszego planu chudnięcia. Regularne picie octu jabłkowego nie jest przecież niczym skomplikowanym, a może sprawić, że odchudzanie stanie się nieco łatwiejsze.

Źródła

Kliknij, aby rozwinąć listę źródeł i przypisów
  • [1] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jan.14255
  • [2] – https://www.nature.com/articles/1602197
  • [3] – https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0002822305012228
  • [4] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jan.14255
  • [5] – https://www.hindawi.com/journals/jdr/2015/175204/
  • [6] – http://tandfonline.com/doi/pdf/10.1271/bbb.90231
  • [7] – https://www.karger.com/Article/Abstract/45180

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

two × three =