Woda z cytryną na odchudzanie: czy schudnę od samego picia?

Czy woda z cytryną na odchudzanie naprawdę pomoże mi schudnąć?

Woda z cytryną na odchudzanie jest często zalecanym przez specjalistów dodatkiem do naszej codziennej diety. Od dawna mówi się o tym, iż ta prosta mikstura pozytywnie wpływa na działanie całego organizmu. Ostatnie badania zdają się jednak również potwierdzać, że może ona wpływać na uskutecznienie procesu chudnięcia. Dowiedzmy się zatem co daje picie wody z cytryną w tym kontekście?

Nawigacja w artykule:

  1. Czym jest ta woda z cytryną? Gdzie tkwi haczyk?
  2. Co daje picie wody z cytryną? Właściwości na odchudzanie dotykają aż 6 obszarów naszej wagi
  3. Jak prawidłowo przygotować wodę z cytryną na odchudzanie?
  4. Jeżeli chcesz urozmaicić swój codzienny napój możesz spróbować innych mieszanek
  5. Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania przed codziennym piciem takiego napoju
  6. Czy sama woda z cytryną na odchudzanie wystarczy, aby dużo schudnąć?

Co to jest woda z cytryną?

Jak sama nazwa wskazuje jest to mieszanka soku z cytryny oraz wody. W zależności od naszych osobistych upodobań możemy przygotowywać taki napój na ciepło lub na zimo. Od nas też zależy jak dużo soku z cytryny dodamy do wody.

Bardzo ważne w kontekście tej mikstury są właściwości cytryny i zawarte w niej składniki. Jest to przede wszystkim słynna witamina C, ale także potas, wapń, fosfor, luteina, zeaksantyna i cenne antyoksydanty. Oczywiście naszą opcją nie jest wyłącznie woda z cytryną. Działanie składników tego owocu możemy również wykorzystać na inne sposoby, mieszając jej sok z różnymi napojami lub dodając go do potraw.

Przez coraz więcej osób wykorzystywana jest cytryna na odchudzanie, co wiąże się z jej rzekomymi właściwościami również pod tym kątem. Zarówno ta świeża, jak i nie tak popularna gotowana cytryna na odchudzanie może podkręcać nasz metabolizm, wzmagać uczucie sytości i generalnie ułatwiać nam gubienie nadmiaru kilogramów. I co dość istotne, część tych przypuszczeń wydają się potwierdzać badania.

Co daje picie wody z cytryną? Właściwości na odchudzanie są jednoznaczne!

Od dawna spora grupa ludzi uważa, że poprzez picie takiego napoju, jak woda z cytryną właściwości tych dwóch składnik mogą być łatwo wykorzystywane przez nasz organizm. Ta prosta mikstura doskonale nawadnia ciało, ma wyjątkowo mało kalorii. Jednak to nie wszystko. Najważniejsze informacje kryją jej tajemnice odnośnie napędzanie naszego organizmu do skuteczniejszej utraty wagi. Zatem czy picie wody z cytryną odchudza? Wiele wskazuje na to, że może się do tego całkiem wyraźnie przyczyniać.

1. Taki napój ma po prostu niewiele kalorii

Warto sobie przede wszystkim uświadomić, że szklanka wody z cytryną prawie nie ma kalorii. Sama woda ich nam przecież nie dostarcza, a w całej surowej cytrynie znajduje się około 20 kalorii. Dodając zatem do wody trochę soku z cytryny, różnica będzie minimalna.

Ta informacja jest szczególnie ważna, jeśli na wodę z sokiem cytrynowym zamienimy słodkie napoje. I chodzi tu zarówno o napoje gazowane, jak i soki owocowe. 1 puszka Pepsi zawiera aż 150 kcal, a taka sama ilość tłoczonego soku pomarańczowego ma ich aż 120. Już więc w wypiciu  jednej szklanki napoju i wody widać kolosalną różnicę.

Pamiętajmy, że wypijane kalorie działają na nas w inny sposób, niż te zjadane. Mimo, iż napoje są bardzo kaloryczne, nie dają nam uczucia sytości. Słodkie napoje dostarczają nam też głównie dodatkową energię, bez żadnych wartościowych substancji odżywczych. Zatem każdy znajdujący się w nich gram cukru to aż 4 kcal, zgodnie z zasadą 4-4-9.

W ankiecie na temat skutecznego odchudzania ponad 40% osób stwierdziło, że ograniczenie słodkich napojów jest jednym z kluczowych elementów tego procesu [1]. Większość z nas sięga po takie napoje głównie dla smaku, a sama woda nie jeszcze szczególnie atrakcyjna pod tym względem. Dlatego połączenie jej z sokiem z cytryny może być idealnym rozwiązaniem.

2. Zwiększa uczucie sytości

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na to, że picie wody z cytryną na czczo przed posiłkiem może wpływać na pobieranie z pożywienia o ok. 13% mniej kalorii [2]. Taki nawyk może opóźniać procesu opróżniania żołądka z pokarmu, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni.

Ze względu na zalety jakie posiada woda i cytryna, właściwości takiego napoju mogą także ograniczać chęć sięgania po przekąski i zmniejszać ogólne uczucie głodu. Zwłaszcza, gdy zwiększymy ilość spożywanej w ciągu dnia wody.

W połączeniu z faktem, iż taka mikstura ma bardzo niską kaloryczność, woda i sok z cytryny na odchudzanie mogą pomóc nam uciąć nawet do kilkuset kalorii każdego dnia. Zwłaszcza jeśli do tej pory byliśmy miłośnikami słodkich napojów.

3. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia

Nasz organizm składa się w aż 90% z wody i jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej jego części. Co więcej, często nie odróżniamy uczucia głodu od pragnienia, co skutkuje pochłanianiem dodatkowych kalorii.

Warto mieć świadomość tego, jak duży wpływ ma woda na odchudzanie. Odpowiednie nawodnienie komórkowe jest konieczne do prawidłowej pracy naszego organizmu, w tym do wytwarzania i spalania kalorii na dobrym poziomie.

Właściwie nawodnienie naszego ciała wpływa także na prawidłowy transport glukozy przez błonę komórkową oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę [3]. Kiedy natomiast brak jest wystarczającej ilości wody w organizmie, wzrasta poziom wazopresyny. Jest to ważny hormon, którego obecność stanowi czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

Dodatkowo odwodnienie sprawia, że komórki się kurczą. W takim wypadku nasze ciało otrzymuje sygnał, iż należy spowolnić procesy zachodzące w organizmie, w tym nasz metabolizm. Odpowiednia ilość wody jest też niezbędna w procesie lipolizy, czyli redukcji tkanki tłuszczowej.

Niewłaściwe nawodnienie ciała prowadzi też do zatrzymywania wody w organizmie, co jest często przyczyną przybierania na wadze. Pozbawione wody ciało dąży bowiem do homeostazy, dlatego dla wyrównania poziomu nawodnienia zaczyna gromadzić zapasy wody. Jeśli więc dostarczymy jej sobie odpowiednio dużo, wpłynie to na redukcję retencji wody w organizmie.

Z tego względu kobiety powinny dziennie wypijać ok. 2,2 l wody, a mężczyźni ok. 3 l. Picie soku z cytryny z wodą może nam ułatwić wprowadzenia tego nawyku do naszej codzienności, chociażby ze względu na smak takiego napoju.

4. Może podkręcić metabolizm

Zgodnie z wynikami badań już samo wypicie 500 ml wody może przyspieszyć nasz metabolizm nawet o ok. 24% w ciągu godziny po spożyciu posiłku [4]. Rezultat ten może być jeszcze lepszy, jeśli zdecydujemy się na wypicie zimnej wody z cytryną. Organizm będzie musiał bowiem mocniej pracować nad jej ogrzaniem [5].

Miłośnicy innej wersji tego napoju muszą pamiętać, że gdy wypijana przez nich będzie ciepła woda z cytryną na czczo, efekty również będą pozytywne. Szczególnie, że może ona delikatnie pobudzić układ trawienny do pracy z rana.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jak już wspomniano, odpowiednie nawodnienie organizmu to niezbędny element do spalania przez niego kalorii. Natomiast jego odwodnienie może znacznie spowolnić metabolizm.

Przytoczone badania na temat efektu metabolicznego dotyczą samej wody, ale efekt jej działania może być przecież jeszcze lepszy. Należy pamiętać, że pijąc wodę i sok z cytryny, właściwości zwiększające odczuwaną przez nas sytość, jakie posiada ten napój, dodatkowo mogą ograniczać liczbę spożywanych przez nas kalorii.

5. Zawiera masę przeciwutleniaczy

Nie ma wątpliwości co do tego, że w takim owocu jak cytryna wartości odżywcze, witaminy i minerały to podstawa. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w niej flawonoidy, czyli związki o charakterze przeciwutleniaczy.

Przeciwutleniacze z cytryny działają jak środki hipoglikemiczne, regulują poziom glukozy we krwi i poprawiają insulinoodporność, dzięki czemu mogą przeciwdziałać cukrzycy.

Co więcej, związki te redukują stres oksydacyjny i tym samym ograniczają uszkodzenia trzustki, wątroby czy nerek. Chronią również nasz organizm przed działaniem wolnych rodników, które mogą uszkadzać DNA i białka komórek, a także ograniczają ryzyko rozwoju chorób serca.

Przeciwutleniacze łagodzą też stany zapalne, które sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie. Jeśli w naszym codziennym jadłospisie znajdzie się zatem woda z cytryną, odchudzanie i gubienie kilogramów związanych z trzymaniem wody staną się łatwiejsze.

6. Realnie wspomaga utratę kilogramów

Badania jasno wskazują, że u osób, które zwiększyły ilość wypijanej wody przed posiłkami, utrata wagi była o 44% większa niż w grupie, która tego nie zrobiła [6]. Niskokaloryczna woda z dodatkiem cytryny gwarantuje prawidłowe nawodnienie. Tym samym lepsze działanie naszego organizmu, przyspiesza metabolizm, zwiększa uczucie sytości i sprawia, że spożywamy mniej kalorii. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że faktycznie woda z cytryną odchudza.

Jak powinna być prawidłowo przygotowana woda z cytryną? Przepis i porady dla najlepszych efektów!

Nie ma tak naprawdę większej filozofii w tym, jak zrobić wodę z cytryną na odchudzanie. Jest to na tyle uniwersalny napój, że można go dość swobodnie modyfikować, tak by po prostu nam smakował. Jeśli jednak zależy nam na odchudzających właściwościach tak cennej mikstury, jaką jest woda z cytryną, przepis może się przydać. Kilka prostych zasada może bowiem nieco zwiększyć jego skuteczność.

Chcąc sprawdzić jak działa woda z cytryną na odchudzanie, przepis na nią nie powinien sprawić nam trudności. Potrzebna nam jest przede wszystkim świeża cytryna, którą należy dokładnie umyć. Następnie kroimy ją na pół i wyciskamy sok z jednej połówki do szklanki. Jeśli wolimy, możemy też pokroić cytrynę na plasterki. W kolejnym kroku zalewamy ją wodą i dokładnie mieszamy, tak by dobrze rozprowadzić w niej smak cytryny.

Dobrze jest odstawić gotowy napój na kilka minut, aby nabrał lepszych walorów smakowych. Chcąc natomiast bardziej podkręcić nasz metabolizm sięgajmy po chłodniejszą wodę. Może być z lodówki lub możemy też dodać do niej kilka kostek lodu. Ważne jest też, aby nie pić samego soku, ale rozpuszczać go w wodzie.

Świetnie działa na nasz organizm woda z cytryną rano, gdyż pobudza nas samych i nasz układ pokarmowy do działania. Jak wskazują wyniki badań, napój zawierający jedynie wodę i sok z cytryny na czczo, przed posiłkiem lub nawet w jego trakcie ma natomiast duży wpływ na przyspieszenie naszego metabolizmu. Oczywiście w celu nawodnienia ciała taką prostą miksturę warto jest też pić w ciągu całego dnia i na noc.

Stwórz jeszcze lepszą mieszankę lub przełam monotonie!

Jeśli sama woda z cytryną to dla nas za mało, napój możemy uzupełnić również o inne składniki. Przede wszystkim mogą go one urozmaicić i poprawić walory smakowe. Co ważniejsze jednak, takie dodatki wzmocnią również pozytywny wpływ takiego napoju na nasze zdrowie.

Do wody z cytryną może zatem zostać dodana:

  • mięta – wystarczy dodać do napoju kilka listków mięty, aby zyskał on bardziej orzeźwiający smak. Mięta stymuluje też enzymy trawienne w naszym organizmie i dzięki temu poprawia trawienie;
  • imbir – wielu osobom starty imbir i cytryna kojarzą się przede wszystkim z jesienną herbatą na przeziębienie. Ale jeśli lubimy ten nieco egotyczny dodatek to woda z imbirem i cytryną smakuje równie dobrze. Co więcej, przyprawa ta częściowo ogranicza odkładanie tłuszczów i jest bogata w przeciwutleniacze, dlatego woda z cytryną i imbirem na odchudzanie to dobry pomysł;
  • kurkuma – do wody można też dodać szczyptę lub dwie kurkumy, która nadaje miksturze bardzo ciekawy smak. Istotne jest jednak też to, że dzięki swoim właściwościom przyprawa ta może łagodzić stany zapalne, odpowiadające m.in. za zatrzymywanie wody w organizmie;
  • ogórek – woda z dodatkiem kilku plasterków ogórka jest bardzo orzeźwiająca. Warzywo to zawiera też błonnik, który zwiększa sytości i łagodzi wzdęcia, a do tego wpływ on też w pewnym stopniu na usuwanie toksyn z organizmu.

Dzięki wymienionym powyżej dodatkom możemy urozmaicić sobie codzienne picie wody z cytryną, przez co napój ten po prostu nam się nie znudzi. Ale mogą one też usprawnić proces odchudzania, co jest przecież bardzo ważne.

Jakie ryzyko niesie woda z cytryną? Skutki uboczne i bezpieczeństwo stosowania

Woda z cytryną jest napojem, który uważa się za jak najbardziej bezpieczny dla naszego zdrowia. Ewentualne skutki uboczne jego picia mogą pojawić się jedynie w sytuacji, gdy jest stosowany zbyt długo lub kiedy stosujemy mocno zaburzone proporcje (np. dodając zbyt dużo soku z cytryny).

W takim przypadku możliwe skutki uboczne to:

  • erozja szkliwa – ze względu na swoje właściwości i kwaśność, sok z cytryny w nadmiarze może uszkadzać szkliwo. Efekt ten można jednak zniwelować pijąc go przez słomkę;
  • podrażnienia – jeżeli mamy jakieś zadrapania, ranki lub inne uszkodzenia na ustach czy w jamie ustnej, woda z cytryną może je podrażniać;
  • zgaga – u niewielkiej grupy osób po nadmiernym spożywaniu takiego napoju pojawia się zgaga. Prawdopodobnie wynika to z obecności kwasu cytrynowego. Nie jest to jednak regułą.

Nie ma zbyt wielu skutków ubocznych picia wody z cytryną i nie występują one często. Korzyści z jej spożywania są za to znacznie większe. Wystarczy więc tylko odpowiednio przygotowywać ten napój, aby móc się nimi w pełni cieszyć.

Czy samo picie wody z cytryną wystarczy, aby schudnąć?

Niezależnie od tego czy stosowana jest przez nas woda i cytryna na czczo, przed posiłkiem czy w jego trakcie, samo jej picie nie wystarczy to, aby schudnąć, jeżeli zlekceważymy pozostałe obszary. Ten wartościowy napój zdecydowanie może pomóc nam w tym procesie, wpływając pozytywnie na redukcję wagi czy pozbycie się kilku niezdrowych nawyków, ale musimy jednak działać na większą skalę. Podstawa skutecznego odchudzania to przede wszystkim zbilansowana dieta, deficyt kaloryczny i odpowiednia dawka ruchu. Dodanie do tego regularnego wypijania większych ilości wody może po prostu przyspieszyć cały proces.

Podsumowanie

Oczekując jasnej odpowiedzi na pytanie czy woda odchudza, możemy się nieco rozczarować. Samodzielne spożywanie tego napoju nie przyniesie nam bowiem spektakularnych efektów. Nie zmienia to jednak faktu, że nawyk ten sprzyja szybszemu i skuteczniejszemu chudnięciu. Warto więc spróbować wprowadzić go do naszej codzienności, gdyż kosztuje nas to niewiele, a możemy pomóc naszemu ciału w walce o lepszą sylwetkę.

Źródła

Kliknij, aby rozwinąć listę źródeł i przypisów
  • [1] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.20834
  • [2] – https://jandonline.org/article/S0002-8223(08)00505-1/fulltext
  • [3] – https://journals.lww.com/jhypertension/Citation/2011/06001/PLASMA_INSULIN_LEVELS_ARE_ASSOCIATED_TO_BODY_WATER.706.aspx
  • [4] – https://academic.oup.com/jcem/article/92/8/3334/2598681
  • [5] – https://academic.oup.com/jcem/article/88/12/6015/2661518
  • [6] – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1038/oby.2009.235

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

nine + one =